Z modlitwą za Polskę, o jedność w działaniu dla dobra pracowników i Ojczyzny, z udziałem przedstawicieli różnych branż zawodowych, zrzeszonych pod sztandarami Solidarności, na Jasnej Górze odbyła się 17 września 2023 roku 41. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Towarzyszyło jej hasło: „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”. Wspólną modlitwę za Ojczyznę przez wstawiennictwo Królowej Polski, o godność człowieka pracy i prawa pracownicze zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
16 września 2023 r. w Katowicach upamiętniono Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice w latach 1980-1981. Odsłonięta zostało uroczyście pamiątkowa tablica znajdującą się na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17. Autorem płaskorzeźby jest Tomasz Wenklar. Inicjatorem upamiętnienia było „Porozumienie Katowickie 1980″. Tablica została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św., pod przewodnictwem bp. pomocniczego Marka Szkudły, odprawionej w kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, przy ul. Mikołowskiej 32 w Katowicach. Następnie uczestnicy uroczystości, z udziałem m.in. orkiestry górniczej i pocztów sztandarowych, przeszli pod budynek przy ul. Stalmacha, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Dr Jarosław Neja (OIPN Katowice) przybliżył historię Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. Odczytano list Dominika Kolorza, przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.
Tablicę odsłonili: Jan Cegielski, przewodniczący „Porozumienia Katowickiego 1980″, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Robert Ciupa, dyrektor dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach i dr Krystian Węgrzynek, wiceprezes Związku Górnośląskiego. ( Źródło: https://katowice.ipn.gov.pl)
W poniedziałek 11 września 2023 r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, zwanego teraz oficjalnie już Porozumieniem Dąbrowskim. To właśnie wówczas, 11 września 1980 roku, w Hucie Katowice Międzyzakładowy Komitet Robotniczy podpisał porozumienie z komisją rządową. Postulat z Porozumienia Gdańskiego o utworzeniu niezależnych związków zawodowych stał się wtedy obowiązujący na terenie całej Polski.
3 września 2023 r. w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczyste obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy strajków górniczych z 1988 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Następnie zebrani udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie złożono kwiaty.
2 września 2023 roku w Sosnowcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Biskupiemu Komitetowi Pomocy, który znajduje się przy parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu przy ulicy Skautów 1. Organizatorem byli miasto Sosnowiec oraz Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980”.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie kościoła oraz poświecenie jej przez bp. Grzegorza Kaszaka.
Na tablicy znajduje się napis:
„Przy tym kościele w latach 80. XX wieku działał Lokalny Komitet Pomocy Bliźniemu Wydział Regionalny w Sosnowcu. Powołany przez biskupa diecezjalnego dr. Stefana Barełę do niesienia pomocy Internowanym w czasie stanu wojennego i więzionym w schyłkowym okresie PRL. Dla zachowania pamięci o miłosiernych i solidarnych miasto Sosnowiec oraz Porozumienie Katowickie 1980 Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci”.