TRWAJĄ ROZMOWY I NEGOCJACJE PŁACOWE !!!

W dniu 25 maja 2011 roku Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ ,,Solidarność” Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o.  wystąpiła z pismem o 10 letnie gwarancje zatrudnienia dla pracowników Koksowni Przyjaźń Sp.  z o.o. i Spółek ,,córek”  ( podobnie jak w JSW S.A.) oraz zwiększenie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na 2011 rok poprzez wprowadzenie ogólnozakładowych podwyżek wynagrodzeń. Pierwsze spotkanie Solidarności z Zarządem Koksowni Przyjaźń  w sprawie zgłoszonych postulatów odbyło się w dniu 6 czerwca 2011 roku. W trakcje negocjacji Prezes Koksowni Przyjaźń Pan Edward Szlęk zadeklarował, że na kolejne spotkanie przygotuje dla naszego związku na piśmie   projekt porozumienia  w sprawie  gwarancji zatrudnienia. Co do drugiego naszego postulatu w sprawie wprowadzenia ogólnozakładowych podwyżek wynagrodzeń, już tak łatwo nie było. Argumenty Solidarności o zubożeniu naszych pracowników w wyniku inflacji i galopujących cen żywności, mediów i itp. nie trafiały do Zarządu Koksowni Przyjaźń ( przy ich zarobkach pewno nawet nie zwracają uwagi na wzrost cen i nigdy nie zrozumieją, że zwykłym pracownikom może zabraknąć pieniędzy na życie z miesiąca na miesiąc) . Zarząd Koksowni  stanął na stanowisku takim, że związki zawodowe podpisując porozumienie płacowe na 2011 rok  ( świadczenie urlopowe, świadczenia weekendowe i świąteczne, Mały Hutnik i Karpik oraz premię motywacyjną  9% )   wyczerpały roszczenia z zakresie polityki płacowej na 2011 rok.  Prezes Zarządu Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o. Pan Edward Szlęk   stwierdził również, że Zarząd Koksowni może mówić o podwyżkach wynagrodzeń, tylko wtedy jeżeli wypowiedziane zostanie zawarte w dniu 13 grudnia 2010 roku porozumienie w zakresie polityki płacowej i kształtowania wynagrodzeń oraz polityki w zakresie ZFŚS  na 2011 rok. W dalszej kolejności NSZZ ,,Solidarność|”  stwierdził, że nie jest zainteresowany wypowiedzeniem już obowiązującego porozumienia dotyczącego polityki płacowej na 2011 r., a jedynie wprowadzeniem korekty dotyczącej wprowadzenia ogólnozakładowych podwyżek wynagrodzeń dla naszych pracowników.

O wynikach dalszych rozmów będziemy informować na bieżąco !!

Informujemy również pracowników, że nasz związek podjął interwencję ( pisma do Prezesa JSW S.A. i Prezesa Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o. ) w sprawie decyzji Ministra Skarbu Państwa i Zarządu JSW S.A.,  która zakłada, że   Spółki ,,córki” Koksowni Przyjaźń i innych Spółek JSW nie będą miały prawa do pakietu akcji JSW S.A. Solidarność w powyższej sprawie spotkała się z Prezesem JSW S.A. Panem Jarosławem Zagórowskim, zgłaszając mu powyższy problem. Domagaliśmy się od Prezesa JSW S.A. i Prezesa Koksowni Przyjaźń Sp.  z o.o.  albo prawa do akcji albo rekompensaty finansowej dla pracowników naszych Spółek ,,córek”.  Temat ten ma być analizowany prawnie przez firmy odpowiedzialne za prywatyzację JSW S.A.  i jak wynika z deklaracji Prezesa JSW S.A.  jest dobra wola , aby pracownicy naszych Spółek ,,córek” otrzymali prawo do akcji albo rekompensaty finansowej.

Jak wynika z informacji biuletynu „Vademecum Inwestora” wydanego przez JSW S.A. , akcje JSW S.A. trafią również  do uprawnionych  pracowników naszych Spółek ,,córek”.