31 urodziny Solidarności

Koncert rockowy, występ kabaretu, konkursy i festyn. Tegoroczne obchody rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania Solidarności, które odbędą się w sobotę 3 września, będą miały inną formułę niż w latach poprzednich. Na 31. urodziny Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności do Jastrzębia Zdroju Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zaprosił przedstawicieli najwyższych władz państwowych: prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. – Nie wiemy, czy skorzystają z zaproszenia, ale liczymy na to, że tak. To są urodziny Solidarności, a więc ruchu, z którego się wywodzą. To święto związku, dzięki któremu piastują dziś tak wysokie stanowiska w wolnym, demokratycznym kraju. Bez Porozumienia Jastrzębskiego, bez Solidarności z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości i wolności z pewnością przebiegałaby zupełnie inaczej – podkreśla Dominik Kolorz. Uroczystości tradycyjnie rozpocznie msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, czyli  kościele „na górce” w Jastrzębiu Zdroju. W przeciwieństwie do lat poprzednich msza odbędzie się nie rano, lecz po południu o godz. 15.00.  Po mszy, o godz. 16.30 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. – Nie są planowane żadne  długie przemówienia. Chcemy przede wszystkim podkreślić radosny charakter tego święta Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego i nieco późniejsze Porozumienie Katowickie to były jedne z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. To są urodziny Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „S”. A jeśli urodziny, to radosna zabawa. O 18.00 rozpocznie się plenerowy koncert i piknik.  Podczas imprezy wystąpią m.in. zespół Carrantouhill, blues-rockowa grupa Cool z Pszowa oraz Friday Feeling Band z Katowic, który zapewnił oprawę muzyczną majowej manifestacji Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim i występował też jako support Pawła Kukiza podczas demonstracji 30 czerwca w Warszawie. Oprócz dobrej muzyki na 31 urodzinach Solidarności nie zabraknie również świetnego humoru. Na scenie wystąpi m. in. popularny „Kabaret  Młodych Panów” z Rybnika.