32 Rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

We wtorek 11 wrzesnia 2012 roku nasz Poczet Sztandarowy uczestniczył w obchodach z okazji 32 rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego.

Porozumienie Katowickie podpisane 11 września przez komisję rządową i Międzyzakładowy Komitet Robotniczym w Hucie Katowice było ostatnią z umów społecznych podpisywanych w sierpniu i we wrześniu w 1980 roku.
Porozumienie dotyczyło przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie tworzenia struktur NSZZ Solidarność na terenie całego kraju. Strona rządowa zagwarantowała niezależnemu ruchowi związkowemu dostęp do mediów, prawo do lokali oraz prawo do zwolnienia z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe. Przedstawiciele rządu zobowiązali się też do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym, członkom komitetów strajkowych i robotniczych oraz ich rodzinom.
Ze strony rządowej sygnowali: minister hutnictwa Franciszek Kaim, dyr. nacz. HK Zbigniew Szałajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Hutnictwa Kazimierz Sąda, dyr. nacz. Huty im. Lenina Eugeniusz Pustówka, dyr. generalny Zjednoczenia Metali Nieżelaznych Franciszek Grzesiek, dyr. Departamentu Pracy i Płac Ministerstwa Hutnictwa Michał Stopaniak oraz przewodniczący ZZ Hutników Antoni Seta. Z ramienia MKR: przewodniczący MKR HK Andrzej Rozpłochowski, wiceprzewodniczący MKR HK Jacek Jagiełka i Bogdan Borkowski, sekretarz MKR Kazimierz Świtoń, Aleksander Karpierz, Zbigniew Kupisiewicz i Wiesław Tatko. W negocjowaniu porozumienia, w charakterze doradców, udział wzięli: Wiesław Chrzanowski, Stefan Kurowski, Janusz Krzyżewski, Zbigniew Bogusławski.