DELEGACI NSZZ SOLIDARNOŚĆ ZA STRAJKIEM GENERALNYM !!!

W dniu 27 września 2012 roku Delegaci Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ,,Solidarność”  Regionu Śląsko-Dąbrowskiego ( na zjeździe ,, Solidarność” Koksowni Przyjaźń reprezentowali Zenon Fiuk, Filas Józef i  Dariusz Głodkowski ) upoważnili regionalne władze związku do rozpoczęcia przygotowań do generalnego strajku ostrzegawczego. – Jestem przekonany, że ludzie czekają na odważne decyzje.  Strajk jest najpotężniejszą bronią związkową. Do tej pory jej unikaliśmy, ale najwyższy czas po nią sięgnąć. Nasz region jest sercem przemysłowym Polski, który najdotkliwiej odczuwa skutki kryzysu. Osobno się nie obronimy, musimy to zrobić razem – powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Podkreślił, że uchwała podyktowana została napiętą sytuacją społeczno-gospodarczą. – Obawiamy się, że w branżach energochłonnych, ale nie tylko, również w przemyśle motoryzacyjnym, służbie zdrowia czy w oświacie może dojść w najbliższych tygodniach i miesiącach do masowych zwolnień. Bezrobocie strukturalne na terenie Śląska i Zagłębia może osiągnąć bardzo duże rozmiary – dodał Dominik Kolorz. Zamiar zorganizowania generalnego strajku ostrzegawczego w regionie poparł Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i delegat na WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. – Ten rząd zepchnął nas na ulice. My to wyzwanie przyjmujemy – powiedział Piotr Duda w swoim wystapieniu.

Generalny strajk ostrzegawczy będzie miał charakter solidarnościowy i potrwa maksymalnie cztery godziny. Każda organizacja związkowa najpierw przeprowadzi referendum w tej sprawie w swoim zakładzie.Planowany termin protestu to grudzień 2012 roku lub styczeń przyszłego roku. Ostatni generalny strajk ostrzegawczy w regionie odbył się w maju 1981 roku.

POPARCIE DLA AKCJI PAWŁA KUKIZA !! Delegaci krytycznie ocenili funkcjonowanie obecnego systemu wyborczego w Polsce oraz poparli inicjatywę Pawła Kukiza, zmierzającą do wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. – Trzeba wreszcie pójść w takim kierunku, że Sejm nie będzie służył partyjnym klanom. Chcemy mieć wpływ na to, kto z naszych okręgów będzie zasiadał w sejmie i na rozliczanie tych osób – powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.