17 grudnia 2012 roku Solidarność Koksowni Przyjaźń była pod Urzedem Wojewódzkim w Katowicach !!

W dniu 17 grudnia 2012 roku ponad 3 tys. ludzi manifestowało przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Przedstawiciele największych central związkowych w regionie przekazali na ręce wojewody śląskiego petycję do premiera, w której domagają się bezzwłocznego rozpoczęcia rozmów na temat rozwiązań chroniących przemysł i miejsca pracy. – Każdy powinien wiedzieć, że Śląsk to serce gospodarcze Polski. Każdy powinien wiedzieć, że jeśli ten gospodarczy łańcuch się rozsypie, to będzie bieda i bezrobocie w całym kraju – mówił w czasie demonstracji Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.     Poniżej zamieszczam cały tekst złożonej petycji.

Panie premierze!

Minęły trzy miesiące od czasu, gdy związki zawodowe, pracodawcy i posłowie z naszego regionu zwrócili się do Pana o podjęcie pilnych działań na rzecz ratowania przemysłu w naszym regionie, od hutnictwa i motoryzacji zaczynając. Minęły dwa miesiące od momentu, gdy największe centrale związkowe z naszego regionu apelowały o trójstronne rozmowy i jak najszybsze podjęcie wspólnych działań na rzecz ochrony miejsc pracy i przemysłu w naszym regionie.  Mija tydzień od momentu publicznej zapowiedzi likwidacji 1500 miejsc pracy w Fiacie przez zarząd spółki. Ilu ludzi musi zostać zwolnionych, ile zakładów musi upaść, żeby Pan w końcu podjął się podstawowego obowiązku każdego premiera, czyli rozmowy z obywatelami.   Elementarny szacunek dla obywateli wymaga, aby na listy i apele odpowiadać. Nawet negatywnie, ale odpowiadać. Brak odpowiedzi trudno ocenić inaczej, niż jako dowód lekceważenia obywateli. Premier może nie lubić związków zawodowych, może nie lubić pracodawców, może nie lubić posłów, ale nie może ich nie szanować.   Nie wiemy, czy to niezwykle ważne sprawy wagi niezwykłej sprawiły, że nasze wcześniejsze apele zostały zignorowane, czy też inne obiektywne trudności spowodowały, że nie zdążył Pan jak dotąd nam odpowiedzieć. Niemniej my jesteśmy uparci, bo upór jest jedną z niewielu broni pracowników i obywateli, ludzi lekceważonych przez władzę.   Zakłady przemysłowe, które dają miejsca pracy tysiącom ludzi w naszym regionie, to serce polskiej gospodarki. Problemy społeczno-gospodarcze u nas oznaczają problemy w całym kraju. Pogarszająca się sytuacja na Śląsku powinna być dzwonkiem alarmowym dla każdej władzy. Jeśli rząd tego dzwonka nie słyszy, albo ignoruje, jest rządem nieodpowiedzialnym i  niekompetentnym, i z pewnością rządem, który wkrótce rządzić przestanie.   Domagamy się, aby kompetentni i upełnomocnieni przedstawiciele Pańskiego rządu bezzwłocznie przystąpili do rozmów mających na celu uzgodnienie systemowych rozwiązań  na rzecz ochrony miejsc pracy w naszym regionie, a także na temat pozostałych postulatów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Jeśli do tych rozmów w najbliższym czasie nie dojdzie, będziemy zmuszeni podjąć inne kroki mające na celu skłonienie rządu do poważnego traktowania obywateli. Ale nie będą to wówczas listy, apele i zaproszenia.  Ludzie nie będą czekać na Pana decyzję, czy to już właściwy moment, czy jeszcze rządzący zamierzają poczekać. Nastąpi ogromny wybuch niezadowolenia społecznego, który nie będzie propozycją merytorycznych rozmów, tylko odwetem wobec establishmentu za brak szacunku, lekceważenie i tragedię życiową polskich pracowników i ich rodzin.

Petycję podpisało pięć największych central związkowych zrzeszonych w Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjno-Strajkowym: śląsko-dąbrowska Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, WZZ Sierpień 80 i ZZ Kontra.

Wrzesień 2024