Podpisano porozumienie w sporze zbiorowym w JSW KOKS S.A.

jsw_koks_poro2

30 września 2014 r. przedstawiciele Zarządu JSW KOKS S.A. i Związków Zawodowych działających w JSW KOKS S.A. podpisali Porozumienie z dnia 30 września 2014 r. w sprawie zakończenia sporu zbiorowego w JSW KOKS S.A. z siedzibą w Zabrzu.

Zgodnie z zapisami Porozumienia:

• zostaną wypłacone Pracownikom JSW  KOKS S.A. nagrody pieniężne w terminie do dnia 10 listopada 2014 r. łącznie z  wypłatą wynagrodzenia za pracę za miesiąc październik 2014 r., według regulaminu, który zostanie uzgodniony przez Związki Zawodowe z Pracodawcą,
  • Zarząd JSW KOKS S.A. i Związki Zawodowe  działające w JSW KOKS S.A. zobowiązały się do podjęcia od stycznia 2015 r. negocjacji  w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW KOKS S.A. oraz Pakietu Gwarancji Zatrudnienia (Socjalnych) dla Pracowników JSW KOKS S.A. nie objętych Pakietem Gwarancji Socjalnych dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. z dnia 18.05.2011 r.• Strony określiły zasady, warunki i zastrzeżenia dotyczące niewypowiadania umów o pracę Pracownikom JSW KOKS S.A., którzy nie są objęci Pakietem Gwarancji Socjalnych dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. z dnia 18.05.2011 r. Pracodawca,z zastrzeżeniem pkt. 1 poniżej, zobowiązał się, że do dnia 30 listopada 2016 r. nie będzie wypowiadał umów o pracę Pracownikom nie objętym Pakietem Gwarancji Socjalnych dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. z dnia 18.05.2011 r. 1. Zobowiązanie Pracodawcy, o którym mowa powyżej, nie ogranicza i nie pozbawia prawa Pracodawcy do:
  • wypowiedzenia umowy o pracę z  przyczyny leżącej po stronie pracodawcy, jeżeli jednym z kryteriów doboru pracowników będzie osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i prawa do emerytury,
  • wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony do czasu wyłączenia starej baterii w Koksowni „Dębieńsko”,
  • wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyny leżącej po stronie pracownika,
  • wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub warunki płacy albo warunki pracy i płacy, jeżeli proponowana pracownikowi nowa stawka miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego będzie co najmniej równa średniej wysokości stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na proponowanym stanowisku pracy w danej komórce organizacyjnej. W przypadku nie istnienia proponowanego stanowiska pracy w danej komórce organizacyjnej, proponowana pracownikowi nowa stawka miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego będzie co najmniej równa średniej wysokości stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podobnym stanowisku pracy w danej lub innej komórce organizacyjnej; z zastrzeżeniem stosowania Pakietu Gwarancji Socjalnych dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. z dnia 18.05.2011 r. w stosunku do pracowników objętych tym Pakietem. 30 września 2014 r. przedstawiciele

Zarządu JSW KOKS S.A. i Związków Zawodowych działających w JSW KOKS S.A. podpisali także Porozumienie, na mocy którego w okresie przejściowym od dnia 2.01.2014 r. do dnia 30.11.2016 r., dopuszczają zawieranie umów o pracę w: Koksowni Radlin, Koksowni Dębieńsko i Koksowni Jadwiga zgodnie z postanowieniami ZUZP dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” z dnia 2.07.2007 r. z późn. zm.

Wrzesień 2024