XXX rocznica oporu przed stanem wojennym – 16-17 grudzień 2011r.

Centralne obchody XXX rocznicy oporu robotników wobec wprowadzenia stanu wojennego odbędą się 16 i 17 grudnia br. w Katowicach. Decyzją władz NSZZ „Solidarność” centralne obchody rocznicy będą miały miejsce właśnie w województwie śląskim.
W tym celu został powołan  Krajowy Obywatelski Komitet Obchodów 30 Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981 roku.Obchody rozpoczną się 16 grudnia br. pod kopalnią Wujek.W skład Komitetu wchodzą m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Stowarzyszenia Pokolenie, Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 r. oraz Instytutu Pamięci Narodowej.  Jak poinformował Dominik Kolorz – szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, w tym roku oprócz tradycyjnej Mszy Świętej oraz uroczystości pod Pomnikiem Krzyżem – na placu im. NSZZ Solidarność przy kopalni zostanie zorganizowane multimedialne widowisko plenerowe, które będzie transmitowane przez TVP.  Do uczestnictwa w obchodach XXX rocznicy szczególnie zachęca Przewodniczący Zarządu Regionu: Zapraszam do uczestnictwa w tym wydarzeniu przedstawicieli wszystkich komisji zakładowych oraz regionalnych sekcji i sekretariatów branżowych NSZZ Solidarność wraz pocztami sztandarowymi. Pokażmy, że członkowie NSZZ Solidarność nie zapominają o historii swojego związku. Ponadto w sobotę, 17 grudnia w katowickim Spodku odbędzie się wielki, rocznicowy koncert.  Udział w nim potwierdzili już m.in. Muniek Staszczyk i T.Love, Maciej Maleńczuk, Shakin' Dudi, Paweł Kukiz, zespół Luxtorpeda, Lombard, Habakuk  Brygada Kryzys.  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Koksowni Przyjaźń – Dąbrowa Górnicza prosi wszystkich zainteresowanych udziałem w obchodach/koncercie o zgłaszanie się do sekretariatu Związku – tel. 51-13 lub osobiście – budynek Promyk. Zapisy do dnia 14 listopada celem zamówienia odpowiedniej ilości biletów wstępu.
Uroczystości organizowane są pod patronatem Prezydenta RP.