Delegacja NSZZ Solidarność Koksowni Przyjaźń w obchodach dnia Niepodległości

W dniu 11.11.2014 delegacja NSZZ Solidarność Koksowni Przyjaźń wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach dnia Niepodległości w Olkuszu. Uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się zebraniem pocztów sztandarowych na olkuskim Rynku. W asyście Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej uczestnicy przeszli do Bazyliki św. Andrzeja, gdzie tutejszy proboszcz, ksiądz kanonik Mieczysław Miarka wraz z proboszczem parafii św. Maksymiliana w Olkuszu Henrykiem Chmiełą celebrował uroczystą mszę święta w intencji Ojczyzny. W homilii ksiądz Miarka podkreślił potrzebę więzi narodowej. Powołując się na słowa Prymasa Tysiąclecia, mówił o ważności ofiary za Polskę nie tylko na polach bitewnych, ale także w codziennym owej Polski budowaniu. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów z orkiestrą na czele wymaszerowali na Rynek, gdzie przy dźwiękach werbla złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przedstawiciele władz państwowych, powiatowych, samorządów gmin, partii politycznych, związków zawodowych i innych organizacji, zakładów pracy, szkół, duchowieństwa, służb mundurowych, harcerzy oraz kombatantów.

Natomiast w dniu  09.11.2014  delegacja NSZZ Solidarność Koksowni Przyjaźń wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w upamiętnieniu 100 rocznicy bitwy pod bitwy pod Krzywopłotami. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Obchody rozpoczęły się w południe koncertem utworów patriotycznych w wykonaniu orkiestr dętych: górniczej i wojskowej, a także pokazem mażoretek „Fantazja” z Ogrodzieńca. Po koncercie, uczestnicy obchodów wyruszyli spod budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bydlinie, w asyście orkiestry wojskowej na cmentarz parafialny, gdzie została odprawiona msza święta, celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej ks. biskupa Grzegorza Kaszaka. Następnie Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa odczytał list, przesłany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji uroczystości rocznicowych w Gminie Klucze. Po mszy świętej przedstawiciel Wojska Polskiego odczytał apel poległych, a następnie kompania honorowa oddała trzykrotną salwę na cześć poległych legionistów. Na zakończenie części oficjalnej delegacje złożyły wieńce pod krzyżem – mogiłą, w której pochowano poległych w bitwie legionistów.