Obrady Komisji Krajowej w Zakopanem

[youtube NYB8bw-Um4E]

W stanowisku przyjętym podczas obrad w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” sprzeciwili się prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.
W przypadku tak szczególnego przedsiębiorstwa, jakim są Polskie Koleje Linowe, powinno się brać pod uwagę przede wszystkim dobro społeczności lokalnej i opinie środowisk pracowniczych – napisali w dokumencie członkowie Komisji Krajowej. Związkowcy opowiedzieli się za pozostawieniem pakietu kontrolnego akcji PKL w rękach podmiotu publicznego. – Daje to rękojmię zachowania miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w PKL, a także zachowanie ich społecznej misji – zaznaczono w stanowisku.
Sporą część obrad zajęła dyskusja na temat tzw. umów śmieciowych. W przyjętym dziś stanowisku związkowcy uznali to za „jeden z najistotniejszych problemów dzisiejszego rynku pracy i jest największym zagrożeniem dla osób utrzymujących się z pracy. NSZZ „Solidarność” przygotowuje się do dużej kampanii społecznej zwalczającej to zjawisko i promującej zatrudnienie na czas nieokreślony. – To będzie jeden z priorytetów dla naszego związku na najbliższe miesiące – oświadczył dziś w Zakopanem przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Komisja Krajowa przyjęła też stanowisko w sprawie wypowiedzenia od 1 lipca przez Związek Pracodawców Kolejowych Ponadzakładowego Okładu Zbiorowego Pracy. Zdaniem członków KK takie postępowanie ma „znamiona konfrontacji, prowadzącej do sprowokowania niepokojów społecznych na kolei”. Związkowcy zaapelowali do ZPK oraz rządu o wycofanie się z tej decyzji. – Będzie to dowodem powrotu na drogę dialogu z partnerami społecznymi i uwiarygodni planowane procesy zmian własnościowych w spółkach kolejowych. W przypadku niewycofania się pracodawców z wypowiedzenia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” podejmie działania statutowe, do strajku włącznie – podkreślono w stanowisku. Komisja Krajowa omówiła również przebieg organizowanego przez „Solidarność” konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Do V edycji zgłosiło się 24 firm, uhonorowano 12 przedsiębiorstw. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 października w Kancelarii Prezydenta RP – Bronisław Komorowski objął oficjalny patronat nad konkursem. – Już dziś mogę zapewnić że ta ważna inicjatywa w kolejnych latach będzie kontynuowana – zapowiedział Piotr Duda. Związkowcy wrócili też do przebiegu sobotniej euromanifestacji we Wrocławiu, a także XXIX Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Zajęli się też omówieniem I czytania w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za płacę. Związek prowadził akcję zbierania podpisów pod projektem. Poparło go ok. 350 tys. osób.