Podpisy pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę

stop2

Koleżanki i Koledzy,

Już tylko miesiąc pozostał do zakończenia zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Aby projektem zajął się Sejm, musi on zostać poparty przez co najmniej 100 tys. obywateli. Jednak celem Solidarności powinno być zgromadzenie znacznie większej liczby podpisów. Im więcej uda się nam ich zebrać, tym większą presję wywrzemy na posłach i tym większa jest szansa, że ta niezwykle ważna dla tysięcy pracowników handlu ustawa wejdzie w życie.   Zdecydowana większość osób zatrudnionych w handlu wielkopowierzchniowym to kobiety. Konieczność pracy w niedziele rujnuje im życie rodzinne. Ograniczenia handlu w niedziele, obowiązują w niemal wszystkich krajach Zachodniej Europy. Pracodawcy na Zachodzie szanują prawo swoich pracowników do niedzielnego wypoczynku wraz z rodzinami. W naszym kraju te same sieci handlowe odmawiają tego prawa polskim pracownikom.   Największą siłą śląsko-dąbrowskiej Solidarności jest zdolność do wspólnej walki w obronie najsłabszych. W przeszłości wielokrotnie udowadnialiśmy, że członkowie naszego związku z różnych zakładów i branż są w stanie zjednoczyć się i razem działać na rzecz polskich pracowników. Dzisiaj takiego wsparcia potrzebują pracownicy handlu. Potrzebują go kasjerki w hipermarketach zatrudnione często na umowach śmieciowych, za minimalne wynagrodzenie. Bez naszego wsparcia nie dadzą sobie rady. W starciu z potężnym i bogatym lobby wielkich, zagranicznych sieci handlowych są skazane na porażkę. Dlatego o ich prawa musi upomnieć się cała śląsko-dąbrowska Solidarność. Tylko wspólny wysiłek, wspólna praca nas wszystkich może sprawić, że ich walka o niedziele wolne od pracy zakończy się sukcesem.   Niebawem będziemy obchodzić 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Jednym z postulatów spisanych w Gdańsku w sierpniu 1980 roku było wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy. Dzisiaj, choć dzięki Solidarności żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, pracownicy handlu nie mają prawa nie tylko do sobotniego, ale i niedzielnego odpoczynku od pracy w gronie najbliższych. Nadszedł czas, aby tę rażącą niesprawiedliwość naprawić. Jeżeli nie uda nam się sprostać temu zadaniu, oznaczać to będzie, że wielkie dziedzictwo Sierpnia 1980 roku zostało w dużej mierze zaprzepaszczone.   Zdaję sobie sprawę, że prowadzenie zbiórki podpisów nie jest zadaniem łatwym. Inicjatywa ograniczenia handlu w niedzielę spotkała się z gigantyczną, negatywną kampanią propagandową. Zagraniczne sieci handlowe i przychylne im liberalne media straszą, że wprowadzenie niedziel wolnych od pracy w handlu spowoduje bankructwa sklepów i masowe zwolnienia pracowników. Nic takiego się nie stanie. W krajach europejskich, w których funkcjonują podobne ograniczenia, żaden sklep nie został z tego powodu zamknięty i nikt nie stracił pracy. Tylko Solidarność może się tej propagandzie skutecznie przeciwstawić.   Dlatego zwracam się do Was o jak największe zaangażowanie w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Śląsko-dąbrowska Solidarność jako największy i najaktywniejszy region naszego związku powinna samodzielnie zebrać 100 tys. podpisów. Realizacja tego celu nie tylko znacząco zwiększy szanse powodzenia tej inicjatywy. Liczba zebranych podpisów będzie również świadczyć o sile naszego związku. Będzie sygnałem dla polityków i opinii publicznej, że Solidarność jest najprężniejszym i najlepiej zorganizowanym związkiem zawodowym w Polsce, z którego głosem trzeba się liczyć.   O szczególną mobilizację apeluję do działaczy Solidarności z branż przemysłu ciężkiego. W dużych zakładach, zatrudniających po kilkaset lub nawet kilka tysięcy pracowników, zbiórka podpisów powinna przebiec najsprawniej i najefektywniej. Ponadto przypominam, że zgodnie ze statutem NSZZ Solidarność obowiązkiem każdego członka związku, a zwłaszcza władz zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych jest uczestniczenie w akcjach organizowanych przez związek.   Głęboko wierzę, że po raz kolejny uda nam się udowodnić, że bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi, międzyludzka solidarność i zaangażowanie na rzecz dobra ogółu to dla członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności znacznie więcej niż tylko górnolotnie brzmiące slogany. Liczą na nas dziesiątki tysięcy pracowników handlu oraz ich rodziny. Musimy zrobić wszystko, aby tej pokładanej w nas nadziei nie zawieść.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Dominik Kolorz przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność