Dość łaski rządu! Związkowy projekt ustawy.

Solidarność przygotuje własny projekt ustawy o płacy minimalnej – poinformował dziś szef związku Piotr Duda podczas obrad Komisji Krajowej w Warszawie. – Płaca minimalna nie może być wyłącznie uzależniona od widzimisię rządu, tylko powinna być powiązana z obiektywnymi kryteriami, m.in. średnią płacą i wzrostem PKB. Docelowo powinna wynosić 50 proc. średniej płacy – powiedział przewodniczący Solidarności. Jak dodał, ostateczna decyzja o rozpoczęciu przygotowywania ustawy i powołaniu inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie uzależniona będzie od ewentualnych decyzji rządu i efektów prac w Komisji Trójstronnej, jest w tej sprawie jednak pesymistą. Komisja Krajowa uzupełniła dziś skład prezydium i zdecydowała, że będzie ono liczyć ostatecznie 7 członków. Wiceprzewodniczącym KK ds. struktur branżowych stosunkiem głosów 63:20 wybrano Jerzego Wielgusa z Regionu Mazowsze, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych. – Jurek będzie głową odpowiadał za branże – zapowiedział Piotr Duda. Podczas obrad członek prezydium Komisji Krajowej Henryk Nakonieczny poinformował, że związkowi prawnicy pracują już nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych zapisów ustawy o przywróceniu dnia wolnego w święto Trzech Króli. Wniosek trafi do Trybunału w styczniu. Na zakończenie obrad członkowie Komisji Krajowej przełamali się wigilijnym opłatkiem. Piotr Duda życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa i wielu sił do związkowej pracy w roku 2011.