Rząd unieważnił porozumienie Pawlaka z Komisji Trójstronnej

Obradująca w środę 3 listopada w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaprotestowała przeciwko złamaniu przez rząd porozumienia podpisanego przez wicepremiera Waldemara Pawlaka w Komisji Trójstronnej. Sprawa dotyczy podwyższenia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Nowy szef związku Piotr Duda nie wykluczył, że po konsultacji prawnej Solidarność skieruje w tej sprawie pisma do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i krajów Unii Europejskiej.Podczas obrad wybrano pięciu nowych członków prezydium związku, zgłoszonych przez Dudę. Skład prezydium został odchudzony z 15 do sześciu członków. Pierwszym zastępcą przewodniczącego związku został 48-letni Bogdan Biś, dotychczasowy zastępca szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności.Zastępcą ds. struktur terenowych został szef Zarząd Regionu Podkarpacie „S” Tadeusz Majchrowicz.Sekretarzem KK wybrano Ewę Zydorek, pełniącą taką samą funkcję w Zarządzie Regionu Wielkopolska.Skarbnikiem związku został 45-letni Jerzy Jaworski, dotychczasowy skarbnik w Regionie Małopolska. Za relacje z Komisją Trójstronną odpowiadał będzie Henryk Nakonieczny, były przewodniczący Solidarności Sekcji Krajowe j Górnictwa.Na jednym z najbliższych posiedzeń KK skład prezydium związku ma się m.in. zwiększyć o trzeciego wiceprzewodniczącego ds. struktur branżowych.Piotr Duda zapewnił, że będzie mobilnym przewodniczącym. Chcemy być bliżej ludzi, bliżej członków związku. Zadeklarował, że obrady Komisji Krajowej „S” będą odbywać głównie w Warszawie, ale także tam, gdzie akurat trwa protest czy upada zakład pracy.